Zázrak jménem denní sluneční světlo
Lidé, kteří o plnospektrálním osvětlení nic neslyšeli, si jej v zásadě představují jako světelný zdroj zářící všemi možnými barvami. Tato představa je sice nesmírně zjednodušená, nicméně částečně pravdivá. Skutečně jde o světelný zdroj, který emituje „téměř“ všechny vlnové délky světelného záření od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou, modrou až k fialové. K tomuto tvrzení lze pouze vhodně doplnit informaci, že se sem řadí i neviditelné oblasti spektra, tedy ultrafialové paprsky a infračervené záření.
Jestliže však všechny složky spojíme do jedné, získáme přirozené bílé denní světlo, jaké nám poskytuje Slunce. Tento jednoduchý fyzikální jev lze snadno prokázat čirým skleněným nebo krystalickým hranolem, kudy necháme světlo pronikat a výsledkem je světelný lom v duhové barvě ve všech barevných tónech.
Proč se na podzim a v zimě cítíme unaveni a bez nálady
Podzimní a zimní depresivní nálady souvisí právě s nedostatkem tohoto světla , v tomto ročním období totiž dopadají sluneční paprsky v mírném pásmu pod ostřejším úhlem a zemská atmosféra pohlcuje krátkovlnné záření (od zelené po fialovou) a proniká k nám spíše teplá barva od červené po žlutou. Cítíme se tedy více unavení, ospalí a projeví se to i chmurnou náladou a depresemi. Tuto situaci lze však efektivně řešit plnospektrální osvětlovací technikou.
Jaké jsou přednosti plnospektrálních světel
· Mírní projevy hyperaktivity, agresivity a depresí
· Podporují ranní vstávání a přirozenou aktivitu
· Zvyšují zájem o sex
· Pomáhají urychlit regeneraci tkání
· Eliminují únavu a podporují tvůrčí činnost
· Zlepšují paměť, proces učení a pracovní výkonnost
· Regulují přirozený chod hormonální rovnováhy serotoninu a melatoninu
· Pomáhají lépe využít vitamínů a minerálních látek obsažených ve stravě