Cestování láká skoro všechny. Nejde jenom o dovolenou, můžete cestovat za prací, na stáž nebo třeba z cestovatelského zájmu. Je ovšem jedna věc, která celý požitek z cestování zhoršuje, a tím je jetlag.
Cestování přes mnoho časových pásem nám dá vědět, jak je čas vlastně nereálný a nakolik byl lidmi vymyšlen.
Co je jetlag a jak se projevuje?
· Jedná se o stav těla, které reaguje na změnu v biologickém rytmu dne
· Projevuje se většinou fyzicky, může ale dojít i k mentálnímu posunu
· Únava a neschopnost přizpůsobit denní režim novému časovému pásmu po několik dní
· Případně se může projevit naopak insomnií
Jetlag je vlastně takové měřítko, na co jste zvyklí a jak reaguje váš organismus. Existuje několik cest, jak tento jev zmírnit. Pokud dodržíte jistá pravidla, alespoň si celý proces zvykání si na nové časové pásmo uděláte méně nesnesitelným.
– Jetlag jako biologický jev
Ve skutečnosti jde o to, že naše tělo má nějaký vnitřní režim. Je zvyklé na to, kdy přibližně chodíte spát, jaký je váš denní režim, kdy se vám nejlépe soustředí a kdy naopak potřebuje pauzu, nebo kdy zase musíte jíst. Pokud je tato rutina narušena, naše tělo se tomu brání, snaží se s novou situací vyrovnat. To ale působí na každého jinak. Někteří si za den zvyknou, jiní se s problémy potýkají i několik týdnů.
Jak na jetlag
1. Změňte dobu, kdy chodíte spát, ještě doma – může se to zlepšit, pokud si na nový rytmus zvyknete v místě, které je vám známé a které důvěrně znáte. Ideálně si také naplánujte, kdy do země přiletíte.
2. Obecně je lepší přiletět pozdě odpoledne nebo večer než ráno – to proto, že po letu jste unavení, snáz proto hned usnete a ráno byste se měli cítit poměrně dobře a zvyknutí na nový režim.
3. Spát v letadle či nikoliv – to je rozhodnutí, které musíte udělat předem. Pokud jste na létání zvyklí a nemáte problém se zády, je možné letět přes noc a ráno se vzbudit s příletem. Ale pokud nejste zvyklí spát ve stísněných prostorách a v nepříjemné poloze v sedě, nedoporučujeme to.