Začínající zimní období, které spolu přináší mrazy a denní teplota klesá pod nulu. Zazimujte svoji zahrádku, aby i na jaře byla plná síly, je na to právě nejvyšší čas. Vše co stihnete udělat před úderem zimy, se Vám na jaře určitě vrátí a zahradě prospěje.
Pokud máme květiny nebo rostlinky v květináčích, můžete je přemístit do zimní zahrádky, nebo do skleníku. Jestliže nemáme takové možnosti, kytičky přemístěte jednoduše dovnitř, alespoň ty co se Vám dovnitř vlezou. Květináče co zbydou venku, obalíme jutovým pytlem nebo jakoukoliv netkanou textilii, je dobré je také podložit slámou, aby mráz nešel ze spodu. Pozor je nutné zazimovat vše, než padnou první mrazíky, potom už by mohlo být pozdě.
Stromky můžeme chránit tím, že je na zimu přihrneme hlínou, což jim zajistí větší izolaci proti mrazu. Kmínky obalíme buď slámou, nebo jutou, záleží, co doma zrovna máme. Dost rozšířená je i bublinková folie, která má dobré tepelné vlastnosti. Záhony přikryjte chvojím a například rybíz a angrešt před zimou zahnojte. Prázdné záhony dobře poryjte a pohnojte, ať jsou připraveny na jaro.
Dávejte si také pozor na návštěvníky, v podobě srnek, zajíců a jiné zvěře. Pokud totiž nemáte zahrádku oplocenou, nejméně jeden a pul metru vysoko, není pro srnky a srnce problém se dostat dovnitř, jednoduše jí přeskočí. Láká je totiž hlavně lýko, které vyhledávají. Prevence je stromky a to hlavně mladé, pokrýt od kmínku pletivem, či celý kmen omotat do textilie.
Za zmínění určitě stojí i zkontrolování vašeho kompostu, který právě zvěř láká. Vůně jablek a dalšího ovoce vyhozeného na kompostu je pro ně doslova výzva. Běžte proto zvěři naproti a ovoce z kompostu raději zvěři nachystejte za plot, ať se zbytečně nedostávají dovnitř. Vaše zahrádka, tak neutrpí velké škody a bude Vám nádherně vzkvétat.
Předvídejte vždy dopředu, co je dobré udělat, než zima udeří. Nikdy nic není na škodu.