Dřevěné pergoly mohou některým lidem připadat příliš konzervativní a tak vyhledávají nějaké odlišné, moderní koncepční řešení hliníkové konstrukce. Slitina hliníku má jistě své přednosti, především nevyžaduje v podstatě žádnou údržbu, je stabilní s téměř neomezenou životností. Problémy mohou nastat u poškrábání nosníků, což se pak obtížně renovuje, ale v zásadě není důvod věnovat hliníkové konstrukci velkou pozornost.
Proč tedy dát přednost masivnímu dřevu?
Má blíž k naší duši – hliník je ultramoderní materiál, ale podobně jako technické sklo je studený a odtažitý. Každý, kdo se na hliníkovou pergolu zadívá, podvědomě pochopí, že nosníky prošly slévárnou a válcovnou, že jejich povrch byl podroben elektrolytické oxidaci (eloxování) nebo nástřiku syntetické barvy. Zatímco dřevo je pouze rozměrově a povrchově upravené původní tělo živého stromu, který v lese vyrostl do obrovské výšky ze semene, a to takříkajíc bez zásahu lidské ruky. Na letokruzích se zobrazil celý jeho životní cyklus a my máme možnost jej pozorovat, podobně jako si prohlížíme fotografie ve starých albech.
Hodí se ke každé rostlině – dřevěná pergola se bezesporu hodí k jakékoli rostlině, ať je to okrasná dřevina, květinový záhon, skalničky mezi balvany, pnoucí keře a svěží zelený trávník. Pergolu můžete umístit i do zahrady užitkové a vůbec nevadí, když bude v její blízkosti vysazená jabloň, meruňka nebo třešeň. Snadno ji vyzdobíte i závěsnými květináči, truhlíky a květinovými aranžmá, můžete po jejích bocích či v horních partiích nechat popínat psí víno, ostatně vinná réva byla zřejmě tou úplně první rostlinou, kvůli níž se pergoly začaly ve starověku stavět.
Údržba není tak obtížná, jak se zdá – současné metody opracování a impregnace dřeva nevyžadují každý rok provádět nátěry celé konstrukce. Lazurovací laky mají velmi dlouhou životnost a první opravný nátěr se provádí až po několika letech.