Leonardo da Vinci je jedno z nejprotěžovanějších jmen renesance, tedy alespoň co se týče „tajemna“ a šifer a podobných nesmyslů. Co musíme uznat, tak že toho na svou dobu vymyslel spoustu, nedostižný genius byl základem, na jehož bedrech stáli mnozí klidně i pár set let po něm. Renesanční muž ale není jenom člověk, který vynalézá létací stroje a perpeetum mobile. Je to především někdo, kdo umí všechno. Než se přišlo na to, že jenom úzké procento lidí dokáže skutečně ovládnout vícero řemesel, trvalo jim to, klukům středověkým, nějaký ten pátek. Ale to vůbec nevadí, protože i dnes se můžeme stát renesančními muži.
Všestrannost je vše, což se žádá
Předně, být nadaný do více směrů je jenom výhoda. A v těch, do kterých nám už nezbyl talent, můžeme vždycky nalézt alespoň naši píli. Vezměme si tedy ideální prototyp muže dvacátého prvního století.
a) Musí umět vařit = chlap, který nevaří, jakoby nebyl. Dávno pominula představa, že žena patří do kuchyně
b) Hra na hudební nástroje = aspoň na kytaru by se člověk mohl naučit. Samozřejmě, pokud ovládáte i něco složitějšího, jenom dobře!
c) Kresba a kreativní psaní = kdo neumí kreslit, tak aspoň ať pěkně píše. Běda těm, kteří měli pětku za slohové práce a ještě neumí namalovat ani strom.
d) Ekonomické, sociální a psychologické smýšlení = člověk není jenom umění, ale také praktické přemýšlení. Kdo dokáže udržet peníze v kapse v dnešní době – je top materiál!
e) Zlaté české ručičky = pokud není těžká či lehká práce cizí, je to všechno o dost lepší. Aspoň zvládnete tu poličku přitlouci.
f) Filosof na trůně = kdo se vyhýbá hlubšímu myšlení, nedoplave daleko v životě. Přemýšlet nad věcmi a vypadat u toho důležitě se také hodí.
g) Sport a fyzička = pořád jenom sedět? Nic takového. Aspoň kopnout do balónu by mohl
Pokud splňujete těchto několik kritérií a ještě toho umíte mnohem více, máte moc pěkně nakročeno k ideálnímu mužství. Kdo ale neumí ani vařit, ten jakoby ani neexistoval.